سیستم‌عامل جدید هواوی با نام هارمونی (Harmony OS)رسماً معرفی شد.

سیستم‌عامل جدید هواوی با نام هارمونی (Harmony OS)رسماً معرفی شد.

پس از سال‌ها توسعه و ماه‌ها درز شایعات، امروز هواوی در کنفرانس توسعه دهندگان خود در چین، رسما از یک سیستم عامل سفارشی به نام هارمونی او اس پرده بردار کرد.

پلتفرم‌ متن‌باز جدیدی که ظاهرا نسخه‌ی نهایی‌شده سیستم‌عامل مورد انتظار هانگ‌منگ به‌شمار می‌آید. ریچارد یو، مدیرعامل گروه محصولات تجاری هواوی در جریان رویداد توسعه‌دهندگان از HarmonyOS به‌عنوان «نخستین سیستم‌عامل توزیع‌شده‌ی مبتنی‌بر میکروکرنل برای تمامی سناریوها» نام برد.

پلتفرم جدید هواوی از گوشی‌های هوشمند، اسپیکرهای هوشمند، کامپیوترها، ساعت‌های هوشمند، هدفون‌های بی‌سیم، خودروها و تبلت‌ها پشتیبانی می‌‌کند. در حقیقت ریچارد یو می‌گوید پلتفرم متن‌باز HarmonyOS با حافظه‌های رم چند کیلوبایتی تا چند گیگابایتی سازگاری دارد.

به‌گفته‌ی مدیرعامل هواوی، پلتفرم HarmonyOS در نهایت با مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌های مبتنی بر HTML5، لینوکس و به‌ویژه اندروید سازگاری خواهد داشت. ریچارد یو می‌گوید: «تمام آن‌ها [اپلیکیشن‌ها] در آینده روی سیستم‌عامل ما اجرا خواهند شد»، او در ادامه می‌افزاید که کامپایلر ARK به‌کاررفته در توسعه‌ی سیستم‌عامل هارمونی از کاتلین، جاوا، جاوا اسکریپت، C و ++C نیز پشتیبانی خواهد کرد.

در حال حاضر تمرکز سیستم عامل هواوی بر روی بازار چین است، اما هواوی علاقه‌ای به محدود کردن پلتفرم خود ندارد. به همین دلیل سیستم عامل Harmony OS تا یکسال آینده به یک پروژه‌ی متن باز تبدیل خواهد شد تا به دیگر شرکت‌های رقیب همچون اوپو و شیائومی، فرصت همکاری را بدهد. البته صرف نظر از اتفاقی که می‌افتد، هواوی تمایل دارد همانند اپل به تنهایی رو به جلو پیش برود. توسعه روی نسخه‌ی فعلی این پلتفرم از دو سال پیش آغاز شده است، اما امسال این شرکت به طور قابل توجهی فرآیند توسعه را تسریع بخشیده و انتظار می‌رود نسخه‌ی 2 آن در سال 2020 و نسخه‌ی 3 آن نیز در سال 2021 آماده‌ی حضور در دستگاه‌ها باشند.نسخه‌ی اولیه‌ی پلتفرم هارمونی او اس بر روی نمایشگرهای هوشمند پیش روی شرکت هواوی که امسال عرضه می‌شوند از جمله تلویزیون آنر ویژن، حضور خواهد داشت. فروش این تلویزیون از فردا در چین آغاز می‌شود. طی سه سال آینده بهینه‌سازی این پلتفرم به سمتی پیش خواهد رفت که بتوان از آن در دیگر محصولات از جمله گجت‌های پوشیدنی، اسپیکرهای هوشمند و بسیاری از دسته‌بندی‌ها که در بالا از آن‌ها نام بردیم، استفاده کرد. هرچند هواوی حرفی از زمان حضور این پلتفرم در گوشی‌هاای خودش نزده است، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که گوشی هواوی میت 30 لایت می‌تواند نخستین موبایلی باشد که این پلتفرم به صورت پیشفرض روی آن نصب شده باشد.

نظرات بازدیدکنندگان