شایعه یا واقعیت!!!!

شرکت اپل تا سال 2018 حسگر اثر انگشت را از تمامی مدل‌های آیفون حذف خواهد کرد؟؟؟؟؟؟؟؟

شرکت اپل امسال اولین گوشی هوشمند خود را با نام آیفون ایکس (iPhone X) که فاقد حسگر اثر انگشت در چند سال اخیر است را معرفی کرد، اکنون شایعات ابعاد تازه‌ای به خود گرفته‌اند و خبرهای خاصی از آیفون‌های آینده به گوش می‌رسد، در ادامه با علاءالدین موبایل  همراه باشید.

امسال همانند چند سال اخیر، شرکت اپل به سنت قدیمی خود وفادار ماند و از اسکنر اثر انگشت در برادران آیفون 8 (iPhone 8) و آیفون 8 پلاس (iPhone 8 Plus) استفاده کرد. اما در دیگر مدل آیفون یعنی آیفون ایکس (iPhone X) که برای دهمین سالگرد آیفون‌های اپل توسعه و تولید یافته است قضیه اینطور نیست، در آیفون ایکس (iPhone X) حسگر اثر انگشت این گوشی جای خود را به فناوری جدیدی به نام حسگر تشخیص چهره سه بعدی (Face ID) دهد.

علیرغم تلاش‌های بسیار زیاد شرکت اپل برای تعبیه حسگر اثر انگشت در زیر صفحه‌نمایش، این شرکت تکنولوژی جدیدی در حوزه امنیت را به آیفون ایکس افزود که با استفاده از دوربین جلوی دستگاه که به عمق واقعی (True Depth) معروف است، توانایی تشخیص چهره کاربر را رابه صورت سه بعدی دارد، علاوه بر این، قابلیت ذکر شده برای استفاده در موارد پرداخت اینترنتی که البته نیاز به امنیت زیادی هم دارد نیز استفاده شده که کاربران در بخش Apple Pay نیز خواهند توانست تا از مزایای مختلف این ویژگی جدید بهره‌مند شوند.

مینگ چی کو (Ming Chi Kuo)، تحلیلگر ارشد شرکت کی‌جی‌آی سکیورتیز (KGI Securities)، که امروزه به عنوان بهترین تحلیلگر شرکت اپل در روی زمین (!) یا حداقل مرتبط‌ترین شخص ممکن با شرکت اپل شناخته می‌شود، پیش‌بینی خود را که ماه گذشته در طی یک اظهار نظر آن را مطرح کرده بود را امروز تایید کرد، او که پیش از این پیش‌بینی‌هایی همچون ارائه حسگر اثر انگشت در آیفون 5 اس (iPhone 5s) را به درستی انجام داده است و اخیرا نیز پیش‌بینی کرده است که در مدل‌های 2018، جک هدفون به گوشی‌های این شرکت باز خواهد گشت.

اما مساله اصلی این نیست، چرا که وی در جدیدترین پیش‌بینی خود از محصولات آینده شرکت اپل و ویژگی و مشخصات آن‌ها به این مساله اشاره کرده است که تمامی مدل‌های آیفون در سال 2018 با دوربین عمق واقعی (True Depth) و قابلیت تشخیص چهره سه‌ بعدی معرفی و به بازار عرضه خواهند شد. کمتر از یک هفته قبل وی پیش‌بینی جدیدی نیز داشته بود که در این پیش‌بینی با قاطعیت تمام گفته بود که محصولات تبلتی شرکت اپل یعنی آیپد پرو (iPad Pro)، همانند آیفون‌های سال 2018 با ویژگی تشخیص چهره سه بعدی (Face ID)، معرفی و عرضه خواهند شد.

باید این نکته را اضافه کرد که شرکت اپل اولین شرکتی نبوده است که از حسگر اثر انگشت در محصولات آیفون خود استفاده کرده است چرا که پیش از اپل، شرکت موتورلا (Motorola) با عرضه موتورولا آتریکس (Motorola Atrix)، اولین گوشی هوشمند در جهان را با حسگر اثر انگشت معرفی و روانه بازار کرده بود و بعدها اپل نیز از حسگر اثر انگشت در محصولات خود استفاده کرده بود.

اما بعد از این مساله، سایر شرکت‌های اندوریدی به پیروی از اپل، از حسگر‌های اثر انگشت در گوشی‌های هوشمند خود استفاده کردند به طوری که الان بیش از 70 درصد گوشی‌های هوشمند در بازار از این قابلیت برخوردار هستند و در سال آینده نیز تعداد بیشتری از گوشی‌های هوشمند به حسگر اثر انگشت مجهز خواهند شد و این بار به نظر می‌رسد که اپل دوباره هدایت مسیر پیشرفت تکنولوژی و تعریف استاندارهای مختلف را بر عهده خواهد گرفت.

هفته گذشته، مینگ چی کو (Ming Chi Kuo)، تحلیلگر ارشد شرکت کی‌جی‌آی سکیورتیز (KGI Securities)، طی یک اظهار نظر در این باره گفته بود که به زودی تولیدکنندگان اندرویدی، تمرکز خود را از توسعه حسگرهای اثر انگشت در زیر صفحه‌نمایش بر خواهند داشت و در عوض تکنولوژی‌هایی همانند تشخیص چهره سه بعدی (Face ID) با دوربین‌های عمق واقعی (True Depth) را توسعه خواهند داد تابتوانند یک سیستم تشخیص چهره را تعبیه و در محصولات آینده خود ار آن بهره خواهند برد.